QR Cod za mobilni

QR Cod za mobilni
QR KOD ZA MOBILNI

четвртак, 14. јун 2012.

Silos: Teške traume i duboke rane


Silos: Teške traume i duboke rane

Silos, Tarčin
Silos, Tarčin
14 juni 2012  Na suđenju za zločine počinjene na području općine Hadžići, svjedok Tužilaštva BiH rekao je da ga je optuženi Mirsad Šabić tukao u jednom od objekata u kojima je bio zatočen 1992. godine.
Svjedok Risto Mijatović ispričao je da ga je krajem maja ili juna 1992. Mirsad Šabić, zajedno s drugim osobama, odveo iz porodične kuće u jednu baraku u Pazariću, gdje je pretučen.

“Mirsad Šabić, Mujo Fatić i Avdo Mujan su me uveli u baraku i počeli ispitivati. Onda je počela tuča. Udarali su me i ja sam se onesvijestio. Tu su me tukli i po tabanima, stave na sto i udaraju. Boli da poludiš”, kazao je Mijatović pokazujući ožiljke na glavi i ruci koje je zadobio od udaraca i prženja cigaretom.

Svjedok je rekao da su ga, nakon tri dana provedena u baraci, Šabić, Fatić i Mujan odveli u logor “Silos”, gdje je proveo oko mjesec dana.

Mirsad Šabić je, zajedno s Mustafom Đelilovićem, Fadilom Čovićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom, optužen za zločine u kasarni “Krupa” i školi “9. maj” te logoru “Silos”.

Oni su, kako se navodi u optužnici, kao predstavnici civilne, vojne i policijske vlasti, od 1992. do 1996. godine učestvovali u sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu, u okviru kojeg su počinili zločine protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Mirsad Šabić je bio komandir Policijske stanice Pazarić, Šerif Mešanović jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.

Svjedok Mijatović je ispričao da je tokom boravka u “Silosu” nekoliko puta pretučen, te da se sjeća kako su zatvorenici u “Silosu” bili tučeni na Spasovdan (srpski vjerski praznik). Svjedok je rekao da ne zna ko je tada tukao zatvorenike, ali da sumnja na one koji su ga tukli i u baraci.

“Tokom boravka u ‘Silosu’ spavali smo na betonu punom prašine. Kada dobiješ komad hljeba da jedeš a mrvica ti ispadne na pod, ti je tražiš da pojedeš iako je puna prašine. Sav obrok nam je bio taj komad hljeba i pet kašika supe. Cijelo vrijeme mog boravka spavali smo na tom betonu”, kazao je svjedok Mijatović.

Kako je rekao Mijatović, iz “Silosa” su ga Šabić, Fatić i Mujan odveli u osnovnu školu u Pazariću, gdje je nekoliko puta vidio optuženog Šabića, da bi nakon toga bio prebačen u “Krupu”.

“Mislim da je u ‘Krupi’ glavni bio jedan Šera. Bio sam u lošem zdravstvenom stanju pa su me nekada iznosili u deki na beton ispred ćelije. Jednog dana, dok sam bio na betonu, naišao je Šera, pogledao me i rekao: ‘Nikada ti odavde izaći nećeš’”, kazao je Mijatović.

Mijatović je rekao da je “Krupu” napustio početkom decembra 1992. godine, kada je razmijenjen, te da i danas ima posljedice od premlaćivanja u logorima. “U snu skačem, sanjam onu trojicu da me tuku. To su teške traume i duboke rane”, kazao je svjedok.

Naredno suđenje održat će se 28. juna, kada će Odbrane optuženih unakrsno ispitati svjedoka.

S.U.

среда, 13. јун 2012.


Nastavljeno suđenje Mirsadu Šabiću optuženom za zločine u Hadžićima

Nastavljeno suđenje Mirsadu Šabiću optuženom za zločine u Hadžićima
FENA - 06.06.2012 17:20
SARAJEVO - Tokom unakrsnog ispitivanja na suđenju za zločine počinjene na području općine Hadžići, svjedok Državnog tužilaštva je potvrdio da je optuženi Mirsad Šabić dolazio u Osnovnu školu “9. maj” u Pazariću, gdje su bili zatvoreni civili srpske nacionalnosti, ali da niko od njega nije imao nikakve neprijatnosti.
Svjedoku Vasiliju Kruniću je tokom unakrsnog ispitivanja prikazan televizijski snimak od 18. augusta 1992. godine, gdje se vidi kako policajci polažu zakletvu u Suhodolu (opština Hadžići).
Miodrag Stojanović, branilac optuženog Šabića, pitao je svjedoka da li je na tom snimku Nail Hujić. Svjedok je odgovorio da ne zna, ali da se pričalo da je on komandir policije u Pazariću.
“Šabić je nekoliko puta ušao u salu škole u Pazariću, ali niko od njega nije imao nikakve neprijatnosti”, kazao je svjedok. Tužilac Marjan Pogačnik je pitao svjedoka koga je viđao, Šabića ili Hujića, dok je bio zatvoren u školi u Pazariću.
Svjedok je odgovorio da je Šabić ulazio u prostorije škole, a Hujić nije. Uz Šabića, Tužilaštvo BiH za zločin u kasarni “Krupa”, Osnovnoj školi “9. maj” te logoru “Silos”, tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.
Prema optužnici, Mirsad Šabić je bio komandir Policijske stanice Pazarić, Šerif Mešanović jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.
Oni su, kako je navedeno u optužnici, kao predstavnici civilne, vojne i policijske vlasti od 1992. do 1996. godine učestvovali u sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu, u okviru kojeg su počinili zločine protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.
Refik Serdarević, branilac optuženog Šerifa Mešanovića, pitao je svjedoka koga je konkretno tukao njegov branjenik u zatvoru u Krupi.
Tokom direktnog ispitivanja, 31. maja, Krunić je rekao da je čuo da je Mešanović tukao zatvorenike u “Krupi”, te da to nije vidio.
Svjedok je odgovorio da nije znao koga je Mešanović tukao, ali nakon što je održano prošlo ročite, zvali su ga ljudi i sada može reći imena tih koje je tukao.
Edina Rešidović, braniteljica Mustafe Đelilovića, kazala je da svjedok treba biti upozoren da ne smije razgovarati s drugim svjedocima.
Minka Kreho, predsjedavajuća Sudskog vijeća, upozorila je svjedoka da tokom procesa ne smije razgovarati sa ostalim svjedocima.
Svjedok je rekao da ga na prošlom suđenju niko nije upozorio.
Nastavak suđenja zakazan je za 14. juni, prenosi BIRN - Justice Report.