QR Cod za mobilni

QR Cod za mobilni
QR KOD ZA MOBILNI

понедељак, 27. фебруар 2012.

Nezir Kazić negirao krivicu

Đelilović i ostali: Nezir Kazić negirao krivicu


Đelilović i ostali
Đelilović i ostali

27 februar 2012 Nakon što je prethodno izjavio da nije razumio optužnicu, Nezir Kazić je negirao krivicu za zločine počinjene u općini Hadžići.


“Nisam kriv ni po jednoj tački optužnice”, rekao je Kazić u Sudu BiH, istaknuvši da se “ne može naći” u zajedničkoj optužnici s još sedmoricom optuženih za zločine počinjene u općini Hadžići.

Kazić je optužen zajedno s Mustafom Đelilovićem, Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom za zločine počinjene nad osobama srpske i hrvatske nacionalnosti koje su držane u logoru “Silos” u Tarčinu, te objektima za zatočenje u prostorijama Osnovne škole “9. maj” u Pazariću, kao i logoru u magacinima kasarne “Krupa”.

Državno tužilaštvo smatra da je veliki broj civila i ratnih zarobljenika bio protivpravno zatočen u navedenim objektima, gdje su bili izloženi nečovječnom postupanju, mučenju, namjernom nanošenju snažnog tjelesnog ili duševnog bola ili patnje i prisiljavanju na prinudni rad, uz oduzimanje prava na pravično suđenje, a neke su osobe i preminule.

Prema optužnici, Mustafa Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine Hadžići i predsjednik Kriznog štaba, a kasnije Ratnog predsjedništva općine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Mirsad Šabić komandir Policijske stanice Pazarić.

Optuženi Nezir Kazić je, kako se navodi, bio komandant 9. brdske brigade Armije BiH (ABiH), a Bećir Hujić i Halid Čović su obavljali funkcije upravnika i zamjenika upravnika logora “Silos”.

Šerif Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.

Sedmorica optuženih, izuzev Kazića, negirali su krivicu na prošlom ročištu, 21. februara. Tada je Kazić rekao da ne razumije optužnicu te da je potrebno da se konsultuje s braniocem. Nakon toga je Mira Smajlović, sutkinja za prethodno saslušanje Suda BiH, odredila posebno ročište na kojem se četvrtooptuženi izjasnio o krivici.

Optuženi se nalaze u pritvoru od 24. novembra 2011. godine.

Suđenje optuženima bi trebalo početi u narednih 30 ili 60 dana.

Нема коментара:

Постави коментар