QR Cod za mobilni

QR Cod za mobilni
QR KOD ZA MOBILNI

среда, 18. април 2012.

Početak suđenja 19. aprila

Đelilović i ostali: Početak suđenja 19. aprila


Silos
Silos

02 april 2012 Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Tužilaštva BiH, 19. aprila ove godine počeće suđenje osmorici optuženih za zločin počinjen nad civilima i ratnim zarobljenicima na području opštine Hadžići.

Na statusnoj konferenciji uoči početka suđenja, Tužilaštvo BiH je najavilo da će u dokaznom postupku saslušati 273 svjedoka i uložiti 1.739 materijalnih dokaza.

Kako je naglasio Marjan Pogačnik, tužilac Tužilaštva BiH, za sada je osam svjedoka tražilo da svjedoči pod mjerama zaštite.

“Tužilaštvo je svjesno da je ovo enormno veliki broj svjedoka koje želimo da ispitamo. Ipak, moram da kažem da optužnica obuhvata period od maja 1992. do januara 1996. godine, da se u njoj spominju tri zatočenička objekta, te da se zločin dogodio na velikom geografskom području. Molim Sud da prihvati ovoliki broj svjedoka, jer oni su Tužilaštvu neophodni kako bi dokazali navode optužnice”, objasnio je tužilac Pogačnik.

Optužnica tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika u logoru “Silos” i drugim objektima na području opštine Hadžići.

Oni su, kako se navodi u optužnici, od 1992. do 1996. godine učestvovali u sistemskom udruženom zločinačkom poduhvatu, u okviru kojeg su počinili zločine protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Đelilović je u to vrijeme bio predsjednik Skupštine opštine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva opštine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Mirsad Šabić komandir Policijske stanice Pazarić.

Bećir Hujić je bio upravnik, kao i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Šerif Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.

Odbrane optuženih na statusnoj konferenciji nisu iznosile plan izvođenja dokaza, ali su iznijele primjedbe na veliki broj najavljenih svjedoka Optužbe.

“Sa ovolikim brojem svjedoka suđenje bi trajao pet ili šest godina. Smatramo da se sa trećinom svjedoka može postići isti efekat, te molimo Sud da izađe u susret Odbranama i naloži Tužilaštvu da ovaj predmet učini efikasnijim”, rekla je Vasvija Vidović, braniteljica optuženih Đelilovića i Čovića.

Sud BiH odlučio je da uvaži molbu Odbrana, te naložio Tužilaštvu da reducira broj svjedoka na pola, a da među njima ostavi samo oštećene.

Optuženi su uhapšeni 22. novembra 2011. godine, od kada se nalaze u pritvoru.

Нема коментара:

Постави коментар